Husa velká (Anser anser)
Husa velká, jinak též Husa divoká nebo šedá, již není na Lešensku druhem, se kterým jsme se setkávali jen na tahu. Poslední roky zde zůstávají celou sezónu, hnízdí a se střídavými úspěchy vyvádějí mladé.
-vg-

Drop malý (Tetrax tetrax)
Dalším druhem, který se jeví téměř jako zázrak, je výskyt Dropa malého (Tetrax tetrax) v honitbě MS Háj Lešná u Valašského Meziříčí a to z důvodu, že tento druh nebyl, dle dostupných informací, pozorován v České republice celých 61 let. Poslední zprávou o jeho výskytu byla informace o nálezu mrtvého jedince v letech 1958-59 v Polance nad Odrou.
   Nutno podotknout, že zmíněný jedinec byl nejprve vyfocen náhodně u letiště nedaleko Hranic na Moravě 20. března 2020. po velkém a neúspěšném fotografickém pronásledování tohoto vzácného druhu, se Drop malý objevil 22. března 2020 na poli u obce Lešná. Zde byl pak náhodně vyfotografován našim členem, panem Jiřím Köttem, který se zde původně zaměřoval na focení stejně netradičního druhu, a sice Jeřába popelavého (Grus grus). Vzácného jedince Dropa malého se podařilo vyfotit i některému z ornitologických šťastlivců, kteří na místo výskytu dorazili ještě tentýž den. Další den už dropa nikdo neviděl a po jeho vzácném výskytu zbyly jen stopy na čerstvě napadaném sněhu. Dle jeho pronásledovatelů stojí za zmínku, že stopy dropa byly kopírovány stopami Psíka mývalovitého (Nyctereutes procyonoides). K jeho usmrcení naštěstí nevedou žádné indicie a věříme, že v pořádku odletěl dál za svým cílem. Tento druh může za noc uletět až 600km.
   O celé události informoval i Český rozhlas, který však neprozradil místo výskytu, což se však nepodařilo na sociálních sítích.
-vg-


Jeřáb popelavý (Grus grus)

V březnu roku 2020 se v honitbě MS Háj Lešná usadil pár Jeřába popelavého.
-vg-
Vyhledávání